Menu

NZ Dog Show Calendar For January 2020

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Wednesday 01 January 2020 and Saturday 01 February 2020

SOUTH CANTERBURY KENNEL SOCIETY
Dates: Saturday 04 January 2020 - Saturday 04 January 2020
Show Type: Open Show
Location: Pleasant Point Domain, SH 8, Pleasant Point
Judge 1: Debra Sheddan
Judge 2: Rebecca Stewart
View published schedule

HUNTLY & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 04 January 2020 - Saturday 04 January 2020
Show Type: Open Show & Ribbon Parade
Location: The Point, Broadway Street, Ngaruawahia
Judge 1: Scott Sandford
Judge 2: Shannon Aldous
Judge 3: Debbie Hull
Judge 4: Jill Brooker

WANGANUI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 11 January 2020 - Sunday 12 January 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2)
Location: Otamatea Reserve, Great North Road, Wanganui
Judge 1: Martin Bush
Judge 2: Graeme Jefferies
Judge 3: Chris Moody
Judge 4: Allan Rohde
View published schedule

SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 11 January 2020 - Sunday 12 January 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event ADX Advanced Championship Obedience Test (2)
Location: SODTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Janet Bainbridge
Judge 2: Susan Sheppard
Judge 3: Jo Miller
Judge 4: Susan Tansey
Judge 5: Steve Tansey
Judge 6: Jess Tansey

BANKS PENINSULA A & P SOCIETY
Dates: Saturday 11 January 2020 - Sunday 12 January 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Mandeville Sports grounds, Mandeville Road, Mandeville
Judge 1: Glenda Cook
Judge 2: Robynne Trainor
Judge 3: Nigel Trainor
View published schedule

HAURAKI CANINE ASSOCIATION
Dates: Sunday 12 January 2020 - Sunday 12 January 2020
Show Type: Open Show Ribbon Parade

CAMBRIDGE KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 12 January 2020 - Sunday 12 January 2020
Show Type: Open Show & Ribbon Parade
Location: Gil Lumb Park, Pope Terrace, Leamington, Cambridge
Judge 1: Ms Lee-ann Lynch
Judge 2: Ms Stacey Donaldson
Judge 3: Ms Ashleigh Rogers
Judge 4: Ms Amanda Rutherford
Judge 5: Mrs E Macdiarmid
Judge 6: Dr Sarah Baker

TOKOROA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 18 January 2020 - Sunday 19 January 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3)
Location: South Waikato Sports ground, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Martin Bush
Judge 2: Justine Dale
Judge 3: Allan Rohde
Judge 4: Steve Chester
Judge 5: Isobel Syme
Judge 6: Lyn Sayers

MANAWATU KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 18 January 2020 - Saturday 18 January 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Manawatu Canine Centre grounds, Ashhurst Domain, Cambridge Street, Ashhurst
Judge 1: Jiandong (donnie) Wang
Judge 2: Osamu Toyokawa
Judge 3: Ronnie Tolson
Judge 4: Joy Mcfarlane
Judge 6: Nicolas De Bedout
Judge 7: Ms Ko L-shen
View published schedule

CANTERBURY TOY DOG SOCIETY
Dates: Sunday 19 January 2020 - Sunday 19 January 2020
Show Type: Open Show (2)
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: K Morton
Judge 2: S Chrisstoffels
View published schedule

KAPI-MANA KENNEL SOCIETY
Dates: Sunday 19 January 2020 - Sunday 19 January 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Manawatu Canine grounds, Ashhurst Domain, Cambridge St, Ashhurst
Judge 1: Ronnie Tolson
Judge 2: Joy Mcfarlane
Judge 4: Nicolas De Bedout
Judge 5: Donnie Wang
Judge 6: Osamu Toyokawa
Judge 7: Ko L-shen
View published schedule

CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Friday 24 January 2020 - Sunday 26 January 2020
Show Type: TRIALS SEMINAR

TASMAN DISTRICTS GUNDOG SOCIETY.
Dates: Friday 24 January 2020 - Friday 24 January 2020
Show Type: Championship Show
Location: A & P Park, Queen St, Richmond, Nelson
Judge 1: Peter King
View published schedule

CANTERBURY CANINE AGILITY TRAINING SOCIETY
Dates: Saturday 25 January 2020 - Sunday 26 January 2020
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced
Location: Mairehau High School, Innes Road, Christchurch
Judge 1: Carole Logan
Judge 2: Chris Moody
Judge 3: Emily Tighe
View published schedule

DOG AGILITY WELLINGTON GROUP
Dates: Saturday 25 January 2020 - Sunday 26 January 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Judge 1: Graeme Lawson
Judge 2: Meredith Evans
Judge 3: Martin Bush
View published schedule

COUNTIES DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 25 January 2020 - Sunday 26 January 2020
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location: Counties DTC grounds, cnr Kidd & Linwood Roads, Te Hihi
Judge 1: Joanne Rennell
Judge 2: Chris Richardson
Judge 3: Amanda Benson
Judge 4: Janette Davis
Judge 5: Graeme Jefferies

ROTORUA DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 25 January 2020 - Monday 27 January 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial
Location: Rerewhakaitu Domain, 91 Ashpit Road, Rerewhakaaitu
Judge 1: Anna Herzog
Judge 2: Ray Murray
Judge 3: Libby Ellery
Judge 4: Terri Robson
Judge 5: Karen Browning
Judge 6: Lynda Loader
Judge 7: Wayne Loader
Judge 8: Jeffwalkington
Judge 9: Ann Chester
Judge 10: Rosemary Cleator
Judge 11: Ann Davis
View published schedule

NELSON DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 25 January 2020 - Sunday 26 January 2020
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)
Location: Club grounds, A & P Park, Queen St, Richmond, Nelson
Judge 1: Terill Udenberg
Judge 2: Thana Achariyawan
Judge 3: Patricia De Coning
Judge 4: Chris Graham
Judge 5: Peter King
Judge 6: Caroline Matheson
View published schedule

AUCKLAND KENNEL COUNCIL
Dates: Saturday 25 January 2020 - Sunday 26 January 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: C Wallace
Judge 2: C Wang
Judge 3: T Wu
Judge 4: R Tolson