Menu

NZ Dog Show Calendar For Febuary 2019

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Friday 01 February 2019 and Friday 01 March 2019

CAMBRIDGE DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 02 February 2019 - Sunday 03 February 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Judge 1: Sally Main
Judge 2: John Muir
Judge 3: Carol Moffitt
Judge 4: Robyn Howard
Judge 5: Karen Browning
View published schedule

TAUPO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 02 February 2019 - Sunday 03 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event AD Class
Location: Taupo DTC grounds, Centennial Drive, Taupo
Judge 1: Martin Bush
Judge 2: Dave Cook
Judge 3: Janette Davis
Judge 4: Lyn Sayers
Judge 5: Alan Mcclumpha
View published schedule

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 02 February 2019 - Sunday 03 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location: Gleniti Park, Gleniti Road, Timaru
Judge 1: Bernadette Thompson
Judge 2: Sallie Remon
View published schedule

HIBISCUS COAST KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 02 February 2019 - Saturday 02 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Yogesh Tutera
Judge 2: Vicki Schneider
Judge 3: John Walsh Snr
Judge 4: Shane Thomas
Judge 5: Ling Quan Meng
View published schedule

GORE & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 02 February 2019 - Sunday 03 February 2019
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW
Location: Hamilton Park, State Highway 1, Gore
Judge 1: Brian Corbett
Judge 2: Chakkapan Chantarasmee
Judge 3: Pamela Campbell
View published schedule

BLACK HAWK AUCKLAND EXHIBITION CENTRE
Dates: Sunday 03 February 2019 - Sunday 03 February 2019
Show Type: Championship Show BENEFIT SHOWS (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Y Tutera
Judge 2: V Schneider
Judge 3: J Walsh Snr
Judge 4: S Thomas
Judge 5: L Meng
View published schedule

FEILDING DOG TRAINING CLUB
Dates: Wednesday 06 February 2019 - Wednesday 06 February 2019
Show Type: Obedience Ribbion Trial

THE SPITZ BREEDS CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Saturday 09 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: A & P Showgrounds, Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Elaine Knox
View published schedule

WAIRARAPA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) GLR ADX Advanced
Location: Wairarapa A & P Showgrounds, Chester Road, Clareville, Carterton
Judge 1: Sharon Wagener
Judge 2: Justine Dale
Judge 3: Peter De Wit
Judge 4: Lloyd Pallesen
View published schedule

MID CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3) AD Class ADX Advanced
Location: Ashburton A & P showgrounds, Seafield Road, Ashburton
Judge 1: Wayne Grant
Judge 2: Paul Taylor
Judge 3: Graeme Lawson
View published schedule

CAMBRIDGE DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) ADX Advanced
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, McKinnon Park, cnr Taylor and Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Allan Rohde
Judge 2: Libby Ellery
Judge 3: Nick Chester
Judge 4: Dave Cook
Judge 5: Martin Bush
Judge 6: Janette Davis
View published schedule

SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial
Location: SODTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Yvette Coutts
Judge 2: Jo Miller
View published schedule

SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial
Location: SODTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Yvette Coutts
Judge 2: Jo Miller
View published schedule

KAPITI DOG TRAINING CLUB (INC)
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial
Location: Club grounds, Otaihanga Road, Paraparaumu
Judge 1: Kenn Windley
Judge 2: Lee Engert
Judge 3: Steve O'brien
Judge 4: Stephen Hull
Judge 5: June Rippon
Judge 6: Sue Richardson
Judge 7: Ann Davis
Judge 8: Sheelah Stevens
View published schedule

WELLINGTON TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Levin howgrounds, Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Maxine Bellingham
Judge 2: Lyndall Black
View published schedule

WELLINGTON TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Levin howgrounds, Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Maxine Bellingham
Judge 2: Lyndall Black
View published schedule

CENTRAL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 09 February 2019 - Saturday 09 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: Levin Showgrounds, Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Jim Black
View published schedule

HOROWHENUA KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 09 February 2019 - Sunday 10 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: A & P showgrounds, Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Mr Jim Black
Judge 2: Mrs Lyndall Black
Judge 3: Mrs Elaine Knox
Judge 4: Mrs Maxine Bellingham
Judge 5: Mr Raphael Broomhall
View published schedule

WAIMAKARIRI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location: Mandeville Sports Centre, Mandeville Road, Ohoka, North Canterbury
Judge 1: Dyson Beasley
Judge 2: Nick Chester
Judge 3: Steve Tansey
View published schedule

TARARUA ALLBREEDS DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Obedience Ribbion Trial Rally-O Championship Trial (2)
Location: Manawatu Canine Centre, Cambridge Ave, Ashhurst
Judge 1: Yvette Coutts
View published schedule

NORTH SHORE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (1) AD Class
Location: North Shore DTC grounds, Wainoni Park, Orwell Road, Greenhithe
Judge 1: Sharon Wagener
Judge 2: Lyn Sayers
Judge 3: Martin Bush
Judge 4: Allan Rohde
Judge 5: Jacqui Wigmore
View published schedule

CHRISTCHURCH DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Championship Obedience Test (3) Rally-O Championship Trial (3)
Location: 702 Marshland Road, Christchurch
Judge 1: Arend Van Den Bos
Judge 2: Sally Main
Judge 3: Kate Winters
Judge 4: Susan Sheppard
Judge 5: Ruth Thorburn
Judge 6: Rachael Hunt
View published schedule

WAIKATO & DISTRICT SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 16 February 2019 - Saturday 16 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: Tokoroa Sports grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Mr Adrian Jones
View published schedule

WAIKATO WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 16 February 2019 - Saturday 16 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: Memorial Sports grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Barbara Hyde
View published schedule

CENTRAL NORTH ISLAND UTILITY & NON SPORTING DOG ASSN
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Tokoroa Memorial Sports Grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Bronwen Dickson
Judge 2: Phillip Hickey
View published schedule

WAIKOUAITI KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Championship Show (2) Championship Show BENEFIT SHOW (1)
Location: BHFPEC, Dunedin
Judge 1: Mrs Lyndall Black
Judge 2: Mr Jim Black
Judge 3: Mr Stephen Meredith
View published schedule

TOKOROA CANINE ASSOCIATION
Dates: Saturday 16 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Memorial Sports grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Adrian Jones
Judge 2: Barbara Hyde
Judge 3: Sharyn Phillips
Judge 4: Louise Dorr
Judge 5: Kay O'carroll
View published schedule

AVALON DOG TRAINING CLUB
Dates: Sunday 17 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Obedience Ribbion Trial

MARLBOROUGH KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 17 February 2019 - Sunday 17 February 2019
Show Type: Open Show (2)
Location: Aerodrome Road, Omaka, Blenheim
Judge 1: Charmaine Hoeben
Judge 2: Nicole Adams
View published schedule

EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: EXECUTIVE COUNCIL MEETING TBC
Location: BHAEC. Ardmore

KAIPARA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Agility Event Championship Jumpers Event ADX Advanced
Location: Mangawhai Domain, Moir Street, Mangawhai
Judge 1: Alan Mcclumpha
Judge 2: Janette Davis
Judge 3: Lyn Sayers
View published schedule

HAWERA DOG TRAINING ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2) SNKR JDT
Location: Hawera Dog Training Assn grounds, Normanby Domain, Ketermarae Road, Normanby
Judge 1: Chris Richardson
Judge 2: Libby Ellery
Judge 3: Lloyd Pallesen
Judge 4: Chris Moody
Judge 5: Carl Ranford
Judge 6: Jinnie Gailey
View published schedule

SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class Championship Obedience Test
Location: SODTC grounds, Lindsifarne St, Invercargill
Judge 1: Susan Tansey
Judge 2: Steve Tansey
Judge 3: Arend Van Den Bos
Judge 4: Peter Lieshout
View published schedule

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) CD Trial CDS CDG
Location: HODTC club grounds, Lake Horowhenua Domain, Queens St Wesr, Levin
Judge 1: Jenni Hirst
Judge 2: John Jamieson
Judge 3: Anne Hoogeveen
Judge 4: John Muir
Judge 5: Rosemary Cleator
Judge 6: Rod Jamieson
View published schedule

GERMAN SHEPHERD DOG ASSN OF HAWKES BAY
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: Hawkes Bay Equestrian Park, Equestrian Lane off Stock Road, Hastings
Judge 1: Imran Husain
Judge 2: Ian Urie
View published schedule

DOMINION DOBERMANN CLUB
Dates: Saturday 23 February 2019 - Saturday 23 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore. Auckland
Judge 1: Mr William Mooney
View published schedule

NORTH HARBOUR KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Simon Sim
Judge 2: Brett Thompson
Judge 3: Leah Ryan
Judge 4: Guy Spagnolo
Judge 5: Debbie Hull
View published schedule

UNITED BULL BREEDS ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Saturday 23 February 2019
Show Type: Open Show
Location: Allenton Rugby grounds, Melrose Road, Ashburton
Judge 1: Gail O'keefe
View published schedule

UNITED BULL BREEDS ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Saturday 23 February 2019
Show Type: Open Show
Location: Allenton Rugby grounds, Melrose Road, Ashburton
Judge 1: Gail O'keefe
View published schedule

UNITED BULL BREEDS ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Saturday 23 February 2019
Show Type: Open Show
Location: Allenton Rugby grounds, Melrose Road, Ashburton
Judge 1: Gail O'keefe
View published schedule

UNITED BULL BREEDS ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Saturday 23 February 2019
Show Type: Open Show
Location: Allenton Rugby grounds, Melrose Road, Ashburton
Judge 1: Gail O'keefe
View published schedule

ASHBURTON KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Show (2)
Judge 1: Mrs Catherine Scotton
Judge 2: Mr Ben Luxton
Judge 3: Mr Tony Gibson
Judge 4: Mrs Claire Trevelyan
View published schedule

THE WHIPPET CLUB
Dates: Sunday 24 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Clevedon Road, Papakura
Judge 1: Mr W Mooney
View published schedule

MANAWATU KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 24 February 2019 - Sunday 24 February 2019
Show Type: Ribbon Parade