Menu

NZ Dog Show Calendar For March 2019

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Friday 01 March 2019 and Monday 01 April 2019

CENTRAL TERRITORIES SIBERIAN HUSKY CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Saturday 02 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Russell Park, River Terrace, Waipukurau

CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: UD Working Trial WD Working Trial

UPPER HUTT DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) GLR SNKR AD Class ADX Advanced
Location: Club grounds, Moehau Park, Moonshine, Upper Hutt
Judge 1: Paul Taylor
Judge 2: Meredith Evans
Judge 3: Libby Ellery
Judge 4: Peter De Wit
Judge 5: Jo Cheramie
View published schedule

EASTERN BAY OF PLENTY DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (3)
Location: Prideaux Park, Plunket St, Kawerau
Judge 1: Clive Bushell
Judge 2: Bryan Irving
Judge 3: Ann Davis
Judge 4: Stephanie Pountley
Judge 5: Karen Magorian
Judge 6: Ann Chester
View published schedule

CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) ADX Advanced
Location: Marylands Reserve, Birmingham Drive, Middleton, Christchurch
Judge 1: Steve Tansey
Judge 2: Susan Tansey
View published schedule

CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test
Location: Marylands Reserve, Birmingham Drive, Middleton, Christchurch
Judge 1: Maree Gavigan
Judge 2: Rob Claman
Judge 3: Janet Bainbridge
View published schedule

OTAGO GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHFPEC, Norwood St, North East Valley, Dunedin
Judge 1: Imran Husain
Judge 2: Peter Flynn
View published schedule

CANTERBURY LADIES' KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 02 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Canterbury Kennel Centre, 701 McLeans Island Road, Christchurch
Judge 1: W Burton
Judge 2: D Ninness
Judge 3: C Loft
Judge 4: P Miller
View published schedule

CENTRAL HAWKES BAY KENNEL SOCIETY
Dates: Saturday 02 March 2019 - Saturday 02 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Russell Park, River Terrace, Waipukurau
Judge 1: Mr Richard Watson
Judge 2: Mrs Leigh Greer
Judge 3: Mr Ray Greer
View published schedule

BOUVIER DES FLANDRES CLUB
Dates: Sunday 03 March 2019 - Sunday 03 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Russell Park, Waipukurau
Judge 1: Ray Greer
View published schedule

KAIPARA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test RO

OTAGO/SOUTHLAND GUNDOG SOCIETY
Dates: Saturday 09 March 2019 - Saturday 09 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: A & P grounds, Ettrick St, Oamaru
Judge 1: Caron Ellis
View published schedule

MOUNT MAUNGANUI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (3)
Location: Moreland Park, Greerton, Tauranga
Judge 1: Alan Mcclumpha
Judge 2: Martn Bush
Judge 3: Nick Chester
Judge 4: Dave Cook
Judge 5: Chris Richardson
Judge 6: Justine Dale
Judge 7: Jinnie Gailey
View published schedule

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: BHFPEC, Norwood Street, Dunedin
Judge 1: Sally Main
Judge 2: Jo Miller
Judge 3: Liz Wilkinson
View published schedule

NORTH OTAGO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class ADX Advanced
Location: North Otago A & P Assn Showgrounds, Ettrick St, Oamaru
Judge 1: Meredith Evans
Judge 2: Graeme Lawson
View published schedule

FEILDING DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Timona Park, Campbell St entrance, Feilding
Judge 1: Jenny Rutherford
Judge 2: Michelle Ingham
Judge 3: Ann Hoogeveen
Judge 4: Ray Murray
Judge 5: Maree Gavigan
View published schedule

FEILDING DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Timona Park, Campbell St entrance, Feilding
Judge 1: Jenny Rutherford
Judge 2: Michelle Ingham
Judge 3: Ann Hoogeveen
Judge 4: Ray Murray
Judge 5: Maree Gavigan
View published schedule

AUSTRALIAN KELPIE CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Saturday 09 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, cnr Taylor & Bowen St, Cambridge
Judge 1: Ray Greer

OTAGO/SOUTHLAND TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: A & P showgrounds, Ettrick St, Oamaru
Judge 1: Mathew Morse
Judge 2: Caron Ellis
View published schedule

NORTH OTAGO KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Oamaru A & P show grounds, Ettrick St, Oamaru
Judge 1: Lianne Rowles
Judge 2: Caron Ellis
Judge 3: Matthew Morse
Judge 4: Gerard Price
View published schedule

HAMILTON KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 09 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show (3)
Location: Cambridge DOC grounds, cnr Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Zsuzsanna Balogh
Judge 2: Bruce Jenkins
Judge 3: Sylvie Desserne
Judge 4: Carol Immelman
Judge 5: Monika Blaha
Judge 6: Mauro Alves
Judge 7: Cristian Stefanescu
View published schedule

THE RHODESIAN RIDGEBACK ASSOCIATION
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Obedience grounds, Swayne Road, Cambridge
Judge 1: Dr Zsuzsanna Balogh
View published schedule

CENTRAL SHETLAND SHEEPDOG CLUB
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Open Show
Location: Levin Obedience grounds

ASIAN BREEDS CLUB
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Training grounds, Cambridge
Judge 1: Sylvie Desserne
View published schedule

AUCKLAND SPANIEL CLUB
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, Crn Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Mauro Alves
View published schedule

AUCKLAND SPANIEL CLUB
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, Crn Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Mauro Alves
View published schedule

THE TERRIER CLUB
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, cnr Taylor & Bowen Streets, Cambridge
Judge 1: Monika Blaha
View published schedule

THE HOUND CLUB OF AUCKLAND
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, Swayne Road, Cambridge
Judge 1: Mr Bruce Jenkins
View published schedule

AUCKLAND WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Obedience grounds, Cambridge
Judge 1: Carol Immelman
View published schedule

AUCKLAND TOY DOG CLUB
Dates: Sunday 10 March 2019 - Sunday 10 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: McKinnon Park, Cnr Taylor St & Swayne Rd, Cambridge
Judge 1: Cristian Stefanescu
View published schedule

NORTHERN STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 16 March 2019 - Saturday 16 March 2019
Show Type: Championship Show & Open Show & Ribbon Parade
Location: BHAEC, Auckland
Judge 1: Peter Rhodes
Judge 2: Charmaine Hoeben
Judge 3: Sandie Meads
View published schedule

WAIKATO AGILITY GROUP
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location: Melville Park, Bader St, Hamilton
Judge 1: Paul Taylor
Judge 2: Sharon Wagener
Judge 3: Allan Rohde
Judge 4: Lyn Sayers
Judge 5: Dave Cook
Judge 6: Nick Chester
View published schedule

NORTH SHORE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2)
Location: North Shore Dog Training Club, Orwell Road, Greenhithe, Auckland
Judge 1: John Muir
Judge 2: Karen Browning
Judge 3: Ruth Deacon
Judge 4: Jenni Hirst
Judge 5: Jeff Walkington
Judge 6: Wayne Loader
Judge 7: Stephanie Pountley
Judge 8: Barbara Mcdonald
Judge 9: Gaye Stammers

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2)
Location: Gleniti Park, Gleniti Road, Timau
Judge 1: Janet Bainbridge
Judge 2: Kate Winters
Judge 3: Bernadette Thompson
Judge 4: Jo Miller
Judge 5: Fiona Scott
View published schedule

NORTH ISLAND BULL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 16 March 2019 - Saturday 16 March 2019
Show Type: Championship Show & Open Show
Location: All Seasons Holiday Park, Lee Road, Rotorua
Judge 1: Viktoria Filatova
Judge 2: Robert Thomas
View published schedule

CENTRAL DISTRICTS WORKING DOG ASSN
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: WKS show grounds. Lenihan St, Wanganui
Judge 1: Pauline Suhr
Judge 2: Lyall Payne

WANGANUI & DISTRICT GUNDOG SOCIETY
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Wembley Park, Lennihan Street, Wanganui
Judge 1: Tanya Scales
Judge 2: Claire Trevelyan
View published schedule

WANGANUI TOY DOG CENTRE
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Wembley Park, entrance Wilkie St, Wanganui
Judge 1: Sue Chaytor
Judge 2: Tanya Scales

WANGANUI KENNEL SOCIETY
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Wembley Park, Wilkie St, Wanganui East
Judge 1: Nikki Lane
Judge 2: Pauline Suhr
Judge 3: Ashley Reid
View published schedule

WANGANUI KENNEL SOCIETY
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Wembley Park, Wilkie St, Wanganui East
Judge 1: Nikki Lane
Judge 2: Pauline Suhr
Judge 3: Ashley Reid
View published schedule

BULLER KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 16 March 2019 - Sunday 17 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Carters Beach Top 10 Holiday Park
Judge 1: Mrs K Haddon
Judge 2: Mr T Thomas
View published schedule

WAIRARAPA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) CD Trial CDS CDG
Location: Club grounds, A & P Showgrounds, Chester Road, Clareville, Carterton
Judge 1: Stephen Hull
Judge 2: June Rippon
Judge 3: Sue Richardson
Judge 4: John Jamieson
Judge 5: Miriam Dobson
Judge 6: Kenn Windley
View published schedule

WAIRARAPA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial (2)
Location: Club grounds, A & P showgrounds, Chester Road, Carterton
Judge 1: Helen Carter
Judge 2: Sheelah Stevens
View published schedule

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event
Location: Sandy Road, Meeanee, Napier
Judge 1: Dyson Beasley
Judge 2: Paul Taylor
Judge 3: Peter De Wit
Judge 4: Meredith Evans
View published schedule

CANTERBURY BULL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Saturday 23 March 2019
Show Type: Championship Show Open Show
Location: CKA, Mcleans Island, Christchurch
Judge 1: Alison Roberts
Judge 2: Stephen Craven

SOUTH ISLAND GERMAN SHEPHERD LEAGUE
Dates: Saturday 23 March 2019 - Saturday 23 March 2019
Show Type: Championship Show & Open Show
Location: Christchurch
Judge 1: Marc Renaud
Judge 2: Rod Vernon
View published schedule

DOMINION COLLIE CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Midhurst Domain, Midhurst
Judge 1: Catherine Moffat
Judge 2: Louise Thomas Van Der Weide
View published schedule

TARANAKI TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Midhurst Domain, Midhurst
Judge 1: Cathy Garvey-webb
Judge 2: Elizabeth Sweigart
View published schedule

TARANAKI GUNDOG CLUB
Dates: Saturday 23 March 2019 - Saturday 23 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Midhurst Domain, Midhurst
Judge 1: S Schwerdt
View published schedule

NEW PLYMOUTH KENNEL CENTRE
Dates: Saturday 23 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Midhurst Domain, State Highway 3, Midhurst
Judge 1: Myron Arthur
Judge 2: Kerry King
Judge 3: Peter Green
Judge 4: Beth Sweigart
View published schedule

TARANAKI WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 23 March 2019 - Saturday 23 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Midhirst Domain, Midhirst
Judge 1: Sonaya Sloan
Judge 2: Cath Moffat
Judge 3: Louise Thomas Van Der Weide
View published schedule

THE BORZOI CLUB
Dates: Sunday 24 March 2019 - Sunday 24 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Mrs Pam Holmes
View published schedule

MID CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 30 March 2019 - Sunday 31 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (3)
Location: Tinwald Domain, 62 Maronan Road, Ashburton (adjacent to camping ground)
Judge 1: Stephanie Pountley
Judge 2: Maree Gavigan
Judge 3: Arend Van Den Bos
Judge 4: Ruth Thorburn
View published schedule

TAUPO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 30 March 2019 - Sunday 31 March 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Taupo DTC, Centennial Drive, Taupo
Judge 1: Stephen Hull
Judge 2: Jenni Hirst
Judge 3: Anne Hoogeveen
Judge 4: Ann Davis
View published schedule

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 30 March 2019 - Sunday 31 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (3) JDT
Location: Orari Domain, Orari
Judge 1: Paul Remon
Judge 2: Sallie Remon
Judge 3: Wayne Grant
Judge 4: Meredith Evans
Judge 5: Tim Conolly
Judge 6: Susan Tansey
Judge 7: Steve Tansey
Judge 8: Carol Logan
Judge 9: Graeme Lawson
Judge 10: Isobel Syme
Judge 11: Roy Thorndycraft
View published schedule

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 30 March 2019 - Sunday 31 March 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) J/PRS ADX Advanced
Location: Horowhenua Lake Domain, Levin
Judge 1: Lloyd Pallesen
Judge 2: Robyn Fargher
Judge 3: Martin Bush
Judge 4: Karen De Wit
View published schedule

CANTERBURY COMBINED TERRIER CLUB
Dates: Saturday 30 March 2019 - Saturday 30 March 2019
Show Type: Championship Show
Location: Orari Domain, Orari
Judge 1: Peter Green
View published schedule

WAIROA KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 30 March 2019 - Saturday 30 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Hawkes Bay Racing Centre, Prospect Road, Hastings
Judge 1: Mrs V Carter
Judge 2: Mrs J Keenan
Judge 3: Mrs P Johansen
Judge 4: Mr S Warry
Judge 5: Mr T Thomas
Judge 6: Mrs C Gray
Judge 7: Mrs A Hearn
View published schedule

GERALDINE COUNTY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 30 March 2019 - Sunday 31 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Orari Domain, Orari, South Canterbury
Judge 1: Peter Green
Judge 2: Beth Sweigart
Judge 3: Kerry King
Judge 4: Geoff Whitfield
View published schedule

NAPIER KENNEL CENTRE
Dates: Sunday 31 March 2019 - Sunday 31 March 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Hawkes Bay Racing Centre, Prospect Road, Hastings
Judge 1: Mrs V Carter
Judge 2: Mrs J Keenan
Judge 3: Mrs P Johansen
Judge 4: Mr S Warry
Judge 5: Mr T Thomas
Judge 6: Mrs C Gray
Judge 7: Mrs A Hearn
View published schedule