Menu

NZ Dog Show Calendar For April 2019

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Monday 01 April 2019 and Wednesday 01 May 2019

ROTORUA DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 06 April 2019 - Sunday 07 April 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location: Ash Pit Road Domain, Ash Pit, Lake Rerewhakaitu
Judge 1: Amanda Benson
Judge 2: Kevin Burnette
Judge 3: Chris Moody
Judge 4: Chris Richardson
Judge 5: Allan Rohde
View published schedule

KAPITI DOG TRAINING CLUB (INC)
Dates: Saturday 06 April 2019 - Saturday 06 April 2019
Show Type: Obedience Ribbion Trial Rally-O Championship Trial (2)
Location: HODTC club grounds, Lake Horowhenua, Queens St West, Levin
Judge 1: Gaye Stammers
Judge 2: Helen Carter
Judge 3: Rosemary Cleator
View published schedule

AUCKLAND PUG DOG CLUB
Dates: Saturday 06 April 2019 - Saturday 06 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, cnr Taylor & Bowen St, Cambridge
Judge 1: Audrey Vandersteen

CENTRAL TOY DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 06 April 2019 - Saturday 06 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, cnr Taylor & Bowen St, Cambridge
Judge 1: David Smith
View published schedule

OTAGO KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 06 April 2019 - Sunday 07 April 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHFPEC, Forrester Park, Dunedin
Judge 1: Thomas Nesbitt
Judge 2: David Swartwood
View published schedule

CAMBRIDGE KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 06 April 2019 - Sunday 07 April 2019
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, cnr Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Audrey Vandersteen
Judge 2: David Smith
Judge 3: Michelle Reichmuth
Judge 4: James Camac
Judge 5: Elizabeth Watts
Judge 6: Karen Harrison
Judge 7: Linda Strongman
Judge 8: Heidi Holland
View published schedule

THE AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER CLUB
Dates: Saturday 06 April 2019 - Saturday 06 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: CambridgeDog Obedience grounds, cnr Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Karen Harrison

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Sunday 07 April 2019 - Sunday 07 April 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial (2)
Location: HODTC club grounds, Lake Horowhenua, Queen St West, Levin
Judge 1: Gaye Stammers
Judge 2: Rosemary Cleator
Judge 3: Helen Carter
View published schedule

SELWYN DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 13 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location: Foster Park, Rolleston
Judge 1: Chris Moody
Judge 2: Lloyd Pallesen
Judge 3: Isobel Syme
Judge 4: Carole Logan
View published schedule

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 13 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial (4)
Location: BHFPEC, Forrester Park, Norwood St, Dunedin
Judge 1: Arend Van Den Bos
Judge 2: Dawn Mccracken
View published schedule

NORTH TARANAKI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 13 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Championship Obedience Test (3) Rally-O Championship Trial
Location: Glen Avon Park, Alberta Road, New Plymouth
Judge 1: Cheryl Dickson
Judge 2: Kenn Windley
Judge 3: Rod Jamieson
Judge 4: Sue Richardson
Judge 5: Ann Chester
Judge 6: Ann Davis
View published schedule

EASTERN BAY OF PLENTY DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 13 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event BLKJK J/PRS
Location: Prideaux Park, Plunket St, Kawerau
Judge 1: Graeme Lawson
Judge 2: Sharon Wagener
Judge 3: Allan Rohde
Judge 4: Cam List
View published schedule

NELSON LADIES KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 13 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Championship Show (2) Championship Show BENEFIT SHOW (1)
Location: Hope Domain, Hope, Richmond
Judge 1: D Smith
Judge 2: W Smith
Judge 3: D Tyssen

RUAHINE KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 13 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: A & P Showgrounds, High St, Dannevirke
Judge 1: Margaret Joyce
Judge 2: Geraldine Gulbransen
Judge 3: Cathy Garvey-webb
Judge 4: Barbara Doyle
Judge 5: Gary Withers

TASMAN DISTRICTS GUNDOG SOCIETY.
Dates: Sunday 14 April 2019 - Sunday 14 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Hope Domain, Main Road Hope, Richmond, Nelson
Judge 1: Joanne Day
View published schedule

NATIONAL DOG OBEDIENCE ASSEMBLY
Dates: Wednesday 17 April 2019 - Thursday 18 April 2019
Show Type: WD Working Trial UD Working Trial TD Working Trial
Location: Ardmore. Auckland

SOUTH ISLAND BOXER CLUB
Dates: Friday 19 April 2019 - Friday 19 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Mandeville Sports Centre
Judge 1: Linda Naslund
View published schedule

NORTH CANTERBURY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Friday 19 April 2019 - Saturday 20 April 2019
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)
Location: Mandeville Sports Centre, 431 Mandeville Road, Swannonoa
Judge 1: Mr D Tidswell
Judge 2: Mrs R Williams
Judge 3: Mrs E Gunter
Judge 4: Mr J Daidone
Judge 5: Mrs J Rasche
Judge 6: Mr D Kill
Judge 7: Mrs R Brown
View published schedule

NATIONAL DOG OBEDIENCE ASSEMBLY
Dates: Friday 19 April 2019 - Monday 22 April 2019
Show Type: Championship Obedience Test (3) Rally-O Championship Trial (3)
Location: Ardmore, Auckland

WELLINGTON DISTRICT GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 20 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Te Marua Speedway, Te Maura, Upper Hutt
Judge 1: Jose Graca Aranha
Judge 2: Michael Bradley Sv

THE CENTRAL WELSH CORGI LEAGUE
Dates: Saturday 20 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Manawatu Canine Centre, Ashhurst Domain, Cambridge St, Ashhurst
Judge 1: Dr Vicki Sandage Dvm
Judge 2: Mr John Burgess
Judge 3: Mrs R Weaver
View published schedule

CENTRAL ROTTWEILER CLUB
Dates: Sunday 21 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: Mr Stavros Argyrou

CANTERBURY WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Sunday 21 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: CKA grounds, McLeans Island, Christchurch
Judge 1: D Tiswell

SOUTH ISLAND NON-SPORTING & UTILITY DOG ASSOCIATION
Dates: Sunday 21 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: CKA grounds, McLeans Island, Christchurch

SOUTHERN GUNDOG SOCIETY
Dates: Sunday 21 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: CKA grounds, McLeans Island, Christchurch
Judge 1: Jill Hocking

THE MAINLAND STAFFORDSHIRE BULL TERRIER SOCIETY
Dates: Sunday 21 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: CKA Show grounds, McLelans Island, Christchurch
Judge 1: Helen Wall
Judge 2: Racheal Bawden
View published schedule

NATIONAL DOG OBEDIENCE ASSEMBLY
Dates: Sunday 21 April 2019 - Sunday 21 April 2019
Show Type: CD Trial
Location: Ardmore, Auckland

MACKENZIE COUNTY A & P SOCIETY
Dates: Monday 22 April 2019 - Monday 22 April 2019
Show Type: Championship Show (1)
Location: A & P Showgrounds, Fairlie
Judge 1: Jill Hocking
Judge 2: Robyn Williams

EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Dates: Saturday 27 April 2019 - Sunday 28 April 2019
Show Type: EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Location: Blenheim

CENTRAL BOXER CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Ngaruawahia

CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: TD Working Trial

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Sunday 28 April 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3) AD Class
Location: BHFPEC, Forrester Park, Norwood St, Dunedin
Judge 1: Janette Davis
Judge 2: Wayne Grant
Judge 3: Graeme Lawson
View published schedule

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Sunday 28 April 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced
Location: Napier Dog Training Club, Sandy Road, Meeanee
Judge 1: Lloyd Pallesen
Judge 2: Justinie Dale
Judge 3: Kevin Burnette
Judge 4: David Cook
View published schedule

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Sunday 28 April 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced
Location: Napier Dog Training Club, Sandy Road, Meeanee
Judge 1: Lloyd Pallesen
Judge 2: Justinie Dale
Judge 3: Kevin Burnette
Judge 4: David Cook
View published schedule

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Sunday 28 April 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced
Location: Napier Dog Training Club, Sandy Road, Meeanee
Judge 1: Lloyd Pallesen
Judge 2: Justinie Dale
Judge 3: Kevin Burnette
Judge 4: David Cook
View published schedule

CENTRAL GOLDEN RETRIEVER CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: Open Show
Location: Manawatu Canine Centre grounds, Ashhurst
Judge 1: Mrs Wendy Hicks
View published schedule

THE BOXER CLUB INC
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: Ngaruawahia

CANTERBURY CAVALIER KING CHARLES SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: CKA, Mcleans Island, Christchurch
Judge 1: Ms Wendy Waters

AUCKLAND BULLDOG CLUB
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Dr Terill Udenberg

MANAWATU KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 27 April 2019 - Saturday 27 April 2019
Show Type: Championship Show BENEFIT SHOW & Open Show
Location: Manawatu Canine Centre grounds, Ashhurst Domain, Ashhurst
Judge 1: Rosemary Weaver
Judge 2: Wendy Hicks
Judge 3: Anna Ancell
Judge 4: Denise Grace
Judge 5: Pam Douglas
Judge 6: Ian Geddes-cook

KAPI-MANA KENNEL SOCIETY
Dates: Sunday 28 April 2019 - Sunday 28 April 2019
Show Type: Championship Show BENEFIT SHOW
Location: Manawatu Canine Centre grounds, Ashhurst Domain, Ashhurst
Judge 1: Mr Keith Simmons
Judge 2: Mrs Pam Douglas
Judge 3: Mrs Michele Reichmuth
Judge 4: Mrs Jan Brownlie
Judge 5: Mr Eric De Boer
Judge 6: Miss Sonia Nicholson
View published schedule