Menu

NZ Dog Show Calendar For May 2019

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Wednesday 01 May 2019 and Saturday 01 June 2019

WAIRARAPA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event AD Class
Location: Wairarapa A & P showgrounds, Chester Road, Clareville, Carterton
Judge 1: Robyn Fargher
Judge 2: Janette Davis
Judge 3: Lyn Sayers
Judge 4: Carl Ranford
View published schedule

WAINUIOMATA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: BHWEC, Prosser St, Porirua
Judge 1: Sue Richardson
Judge 2: Katrina Roebuck
Judge 3: Libby Ellery
Judge 4: Jenny Greer
Judge 5: Lee Engert
Judge 6: Rod Jamieson
Judge 7: Steve O'brien

WAIKATO CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 04 May 2019 - Saturday 04 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Bristol Park, Te Rapa, Hamilton
Judge 1: Carol Moffitt
Judge 2: Jenni Hirst
Judge 3: Sue Howe
Judge 4: Sally Main
Judge 5: Karen Browning
Judge 6: John Muir
View published schedule

BLENHEIM CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3) J/PRS AD Class

THE SOUTH ISLAND WHIPPET CLUB
Dates: Saturday 04 May 2019 - Saturday 04 May 2019
Show Type: Championship Show
Location: Christchurch
Judge 1: Mrs Robynne Spencer

SOUTHERN GOLDEN RETRIEVER CLUB
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) & Rally-O Championship Trial (2)
Location: Christchurch Dog Training grounds, 702 Marshland Road, CHCH
Judge 1: Robyn Howard
Judge 2: Stephanie Pountley
Judge 3: Janet Bainbridge
Judge 4: Ruth Thorburn
Judge 5: Fiona Scott
View published schedule

HAWKES BAY NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Hawkes Bay Racing Centre, Prospect Road, Hastings
Judge 1: Ms Frances Darling
Judge 2: Mr George Ness

HERETAUNGA PLAINS TOY DOG SOCIETY
Dates: Saturday 04 May 2019 - Saturday 04 May 2019
Show Type: Open Show
Location: Hastings Racecourse, Prospect Road, Hastings
Judge 1: William Hansen
View published schedule

ELLESMERE A & P SOCIETY
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Ellesmere A & P Showgrounds, Leeston
Judge 1: Robynne Spencer
Judge 2: Anna Ancell
Judge 3: Rosemary Duffy
Judge 4: Julie Dickinson Franks
View published schedule

HAWKES BAY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 04 May 2019 - Sunday 05 May 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Hawkes Bay Racecourse, Prospect Road, Hastings
Judge 1: Sue Brown
Judge 2: Frank Waring
Judge 3: George Ness
Judge 4: Carole Long
Judge 5: Frances Darling

SUPREME SHOW DOG & PUPPY CONTEST
Dates: Saturday 11 May 2019 - Saturday 11 May 2019
Show Type: MATCH
Location: Christchurch
Judge 1: Annette Buxton
Judge 2: Cathy Camac
Judge 3: Shalisa Neely
View published schedule

TAIERI CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 11 May 2019 - Sunday 12 May 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3) ADX Advanced
Location: A & P Showgrounds, 5 Roads Junction, Mosgiel
Judge 1: Dyson Beasley
Judge 2: Meredith Evans
Judge 3: Fiona Hodgson
Judge 4: Roy Thorndycraft

THE LABRADOR CLUB
Dates: Saturday 11 May 2019 - Saturday 11 May 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Auckland
Judge 1: Siv Sando
View published schedule

CENTRAL SHETLAND SHEEPDOG CLUB
Dates: Saturday 11 May 2019 - Saturday 11 May 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Donna Saltau
Judge 2: R Rathakrishnan
View published schedule

CENTRAL SHETLAND SHEEPDOG CLUB
Dates: Saturday 11 May 2019 - Saturday 11 May 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Donna Saltau
Judge 2: R Rathakrishnan
View published schedule

WAIKATO & DISTRICT COLLIE CLUB
Dates: Saturday 11 May 2019 - Saturday 11 May 2019
Show Type: Championship Show
Location: Kawerau
Judge 1: Mr Chris Woodrow
View published schedule

EASTERN BAY OF PLENTY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 11 May 2019 - Sunday 12 May 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Prideaux Park, Kawerau
Judge 1: Miss Rosemary Green
Judge 2: Mr Chris Woodrow
Judge 3: Mr Graham Saltiel
View published schedule

HUNTLY & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 11 May 2019 - Sunday 12 May 2019
Show Type: Championship Agility Event (3)
Location: The Point, Ngaruawahia
Judge 1: Chris Moody
Judge 2: Bernadette Thompson
Judge 3: Paul Taylor
Judge 4: Allan Rohde
Judge 5: Chris Richardson
View published schedule

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 18 May 2019 - Sunday 19 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test Rally-O Championship Trial
Location: Gleniti Park, Gleniti Road, Timaru
Judge 1: Arend Van Den Bos
Judge 2: Dawn Mccracken
Judge 3: Liz Wilkinson
Judge 4: Lyn Clearwater
Judge 5: Yvette Coutts
View published schedule

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 18 May 2019 - Sunday 19 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Club grounds, Sandy Road, Meeanee
Judge 1: Kate Wnters
Judge 2: Kenn Windley
Judge 3: John Jamieson
Judge 4: John Muir
Judge 5: Sue Richardson
Judge 6: Stephen Hull

MARLBOROUGH KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 18 May 2019 - Sunday 19 May 2019
Show Type: Championship Show (2) Championship Show BENEFIT SHOW
Location: MKA grounds, Aerodrome Road, Omaka, Blenheim
Judge 1: Mr J Marshall
Judge 2: Mrs S Marshall
Judge 3: Mr J Palmer
Judge 4: Mrs S Tringham
Judge 5: Mra A K O'carroll

KUMEU KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 19 May 2019 - Sunday 19 May 2019
Show Type: Open Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Charmaine Hoeben
Judge 2: Steve Peel
Judge 3: Karla Magnus
Judge 4: Paul Goodwill
View published schedule

EAST AUCKLAND DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 25 May 2019 - Saturday 25 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test

CENTRAL ALL BREEDS DOG TRAINING SCHOOL
Dates: Saturday 25 May 2019 - Saturday 25 May 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial
Location: BHWEC, Prosser St, Porirua
Judge 1: Jo Miller
Judge 2: Helen Carter
Judge 3: Glenn Armitage
Judge 4: Jan Voss

CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 25 May 2019 - Sunday 26 May 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial (2)
Location: Marylands Reserve, Birmingham Drive, Middleton, Christchurch
Judge 1: Ruth Thorburn
Judge 2: Fiona Scott
Judge 3: Arend Van Den Bos
View published schedule

HUNTLY & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 25 May 2019 - Saturday 25 May 2019
Show Type: Open Show Ribbon Parade
Location: The Point, Broadway Street, Ngaruawahia
Judge 1: Linda Flegg
Judge 2: Heidi Holland
Judge 3: Amanda Calman
Judge 4: Erika Watson
View published schedule

TITAHI BAY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Sunday 26 May 2019 - Sunday 26 May 2019
Show Type: Obedience Ribbion Trial & Rally-O Championship Trial

TAURANGA DOG TRAINING CLUB
Dates: Sunday 26 May 2019 - Sunday 26 May 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (3)
Location: Marine Park Reserve, Sulphur Point, Tauranga
Judge 1: Chris Richardson
Judge 2: Allan Rohde
Judge 3: Graeme Jefferies
Judge 4: Lyn Sayers
Judge 5: Martin Bush
Judge 6: Janette Davis
View published schedule

MANUKAU DOG TRAINING CLUB
Dates: Sunday 26 May 2019 - Sunday 26 May 2019
Show Type: Championship Obedience Test Rally-O Championship Trial

SOUTH ISLAND HOUND CLUB
Dates: Sunday 26 May 2019 - Sunday 26 May 2019
Show Type: Championship Show
Location: CKA grounds, McLeans Island, Christchurch
Judge 1: Mr John Bryson
View published schedule

WELLINGTON LADIES KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 26 May 2019 - Sunday 26 May 2019
Show Type: Open Show (2)
Location: BHWEC, Prosser Street, Porirua