Menu

NZ Dog Show Calendar For September 2019

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Sunday 01 September 2019 and Tuesday 01 October 2019

SOUTHLAND GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 07 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Central Pirates Rugby Club, Ryal Bush, Invercargill
Judge 1: Dr Karen Hedberg
Judge 2: Mr Bruce Anderson
View published schedule

WAIMAKARIRI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 07 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class ADX Advanced
Location: Mandeville Sports Centre, Mandeville Road, Ohoka, North Canterbury
Judge 1: Allan Rohde
Judge 2: Libby Ellery
Judge 3: Susan Tansey
View published schedule

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 07 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) CD Trial CDS CDG
Location: HIDTC grounds, Lake Domain, Queen St West, Levin
Judge 1: Cheryl Dickson
Judge 2: Anne Hoogeveen
Judge 3: Rod Jamieson
Judge 4: Kenn Windley
Judge 5: Susan Sheppard
Judge 6: Stephen Hull
View published schedule

ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 07 September 2019 - Saturday 07 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test Rally-O Championship Trial
Location: BHAEC, Auckland
Judge 1: Margaret Dick
Judge 2: Robyn Howard
Judge 3: John Muir
Judge 4: Keith Florian
Judge 5: Gaye Stammers
View published schedule

WAIKATO GUNDOG CLUB
Dates: Saturday 07 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: The Point Ngaruawahia

THE HOUND CLUB OF AUCKLAND
Dates: Saturday 07 September 2019 - Saturday 07 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: The Point, Ngaruawahia
Judge 1: Birgit Ferguson
View published schedule

HUNTLY & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 07 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: The Point, Broadway Street, Ngaruawahia
Judge 1: Mr Daryl Brookes
Judge 2: Mrs Carole Doherty
Judge 3: Mrs Birgit Ferguson
Judge 4: Mr Russell Britten
Judge 5: Mr Bob Lott
View published schedule

CANTERBURY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 07 September 2019 - Saturday 07 September 2019
Show Type: Open Show (2)
Location: Mcleans Island, Christchurch
Judge 1: N Adams
Judge 2: R Stewart
View published schedule

NORTH SHORE DOG TRAINING CLUB
Dates: Sunday 08 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test & Rally-O Championship Trial
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: John Muir
Judge 2: Karen Magorian
Judge 3: Ruth Deacon
Judge 4: Lynda Loader
Judge 5: Wayne Loader
Judge 6: Jo Miller
Judge 7: Barbara Mcdonald
View published schedule

HUNTLY & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 08 September 2019 - Sunday 08 September 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (3) Agility Ribbon Trial AD Class
Location: Cambridge DOC, McKinnon Park, Cambridge
Judge 1: Vickie Wilson
Judge 2: Alan Mcclumpha
Judge 3: Justine Dale
Judge 4: Martin Bush
Judge 5: Chris Richardson
View published schedule

EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Dates: Saturday 14 September 2019 - Sunday 15 September 2019
Show Type: EXECUTIVE COUNCIL MEETING TBC
Location: Wellington

BLACK HAWK WELLINGTON EXHIBITION CENTRE
Dates: Saturday 14 September 2019 - Saturday 14 September 2019
Show Type: Championship Show BENEFIT SHOW (2)
Location: Porirua

HAWERA DOG TRAINING ASSOCIATION
Dates: Saturday 14 September 2019 - Saturday 14 September 2019
Show Type: Obedience Ribbion Trial

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 14 September 2019 - Sunday 15 September 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class ADX Advanced Championship Obedience Test
Location: BHFPEC, Norwood St, Dunedin
Judge 1: Bernadette Thompson
Judge 2: June Rippon
Judge 3: Kristine Luyten
Judge 4: Dave Cook
Judge 5: Tim Conolly
Judge 6: Roy Thorndycraft
View published schedule

SOUTH RANGITIKEI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Judge 1: Rosemary Cleator
Judge 2: John Muir
Judge 3: Sue Cooper
Judge 4: Meredith Pitcher
Judge 5: Stephen Hull
View published schedule

UPPER HUTT DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) GBLR SNKR
Location: Moehau Park, Moonshine Road, Upper Hutt
Judge 1: Kevin Burnette
Judge 2: Graeme Jefferies
Judge 3: Carol Logan
View published schedule

COUNTIES DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Agility Event (3)

NELSON DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2)
Location: Nelson DT grounds, Hope Domain, Main Road, Hope, Nelson
Judge 1: Jenni Hirst
Judge 2: Jenny Greer
Judge 3: Sheelah Stevens
View published schedule

NELSON DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced
Location: Nelson DTC grounds, Hope Domain, Main Road, Hope, Nelson
Judge 1: Janette Davis
Judge 2: Chris Richardson
View published schedule

WAIKATO GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show & Open Show
Location: Cambridge Dog Obedience grounds, cnr Swain & Taylors Roads, Cambridge
Judge 1: Mrs Nicky Mcdermott
Judge 2: Mr Kurt Morton
View published schedule

THE LABRADOR CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Saturday 21 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC Ardmore, Auckland
Judge 1: Linda Adams
View published schedule

SOUTHERN CROSS STAFFORDSHIRE BULL TERRIER SOCIETY
Dates: Saturday 21 September 2019 - Saturday 21 September 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHWEC, Prosser Street, Porirua
Judge 1: Mr Mark Jenneys
Judge 2: Mr John Dare
View published schedule

CANTERBURY CAVALIER KING CHARLES SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Saturday 21 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: Mr Dennis Homes
View published schedule

CONTINENTAL GUNDOG CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Saturday 21 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore Auckland
Judge 1: Vincent Mcphee
View published schedule

WAITEMATA GUNDOG CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore
Judge 1: Jill Pearson
Judge 2: Vincent Mcphee
Judge 3: Linda Adams
Judge 4: Vincent Mcphee
View published schedule

WAIKATO & DISTRICT SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 21 September 2019 - Saturday 21 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC
Judge 1: Mr Vincent Mcphee
View published schedule

EAST COAST GUNDOG SHOW SOCIETY
Dates: Saturday 21 September 2019 - Saturday 21 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmroe
Judge 1: Sharon Pinkerton
Judge 2: Vincent Mcphee
Judge 3: Steve Wraith
View published schedule

THE POINTER CLUB
Dates: Sunday 22 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore
Judge 1: Sharon Pinkerton
View published schedule

IRISH SETTER CLUB
Dates: Sunday 22 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Vincent Mcphee
View published schedule

GOLDEN RETRIEVER CLUB
Dates: Sunday 22 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore
Judge 1: Jill Pearson
View published schedule

GOLDEN RETRIEVER CLUB
Dates: Sunday 22 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore
Judge 1: Jill Pearson
View published schedule

GOLDEN RETRIEVER CLUB
Dates: Sunday 22 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC, Ardmore
Judge 1: Jill Pearson
View published schedule

AUCKLAND SPANIEL CLUB
Dates: Sunday 22 September 2019 - Sunday 22 September 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC
Judge 1: Sharon Pinkerton
View published schedule

WAIKATO AGILITY GROUP
Dates: Saturday 28 September 2019 - Sunday 29 September 2019
Show Type: Championship Agility Event (3)
Location: Melville Park, Bader St, Hamilton
Judge 1: Chris Moody
Judge 2: Carl Ranford
Judge 3: Martin Bush
Judge 4: Graeme Jefferies
View published schedule

TAIERI CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 28 September 2019 - Sunday 29 September 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location: Otago-Taieri A & P showgrounds, 5 Roads Junctio, Mosgiel
Judge 1: Sharon Wagener
Judge 2: Carole Logan
Judge 3: Graeme Lawson
Judge 4: Sallie Remon
View published schedule

HAWKES BAY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 28 September 2019 - Sunday 29 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test (3)
Location: Napier DTC, Sandy Road, Meannee, Napier
Judge 1: Liz Wilkinson
Judge 2: Lee Engert
Judge 3: Rod Jamieson
Judge 4: Kenn Windley
Judge 5: Kate Winters
Judge 6: John Jamieson
Judge 7: John Muir
View published schedule

CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 28 September 2019 - Sunday 29 September 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Marylands Reserve, Birmingham Drive, Middleton, Christchurch
Judge 1: John Young
Judge 2: Arend Van Den Bos
View published schedule

AUCKLAND PROVINCIAL SAMOYED ASSOCIATION
Dates: Saturday 28 September 2019 - Saturday 28 September 2019
Show Type: Championship Show Open Show
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Sue Chaytor
Judge 2: Linda Strongman
View published schedule