Menu

Judges » Judges Panel

Membership ID
Password

Specialist Breeds Judges - Alphabetical By Surname

Print Select a different judges list

Atkinson, Mrs Jennifer S

Open Show, Group 2, Group 3, Group 4, Group 5, Junior Showman, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Afghan Hound)

434 Clark and Denize Road
RD 1
Tuakau
021-236 4340
afshari@xtra.co.nz

Bradley, Mr Mike

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (German Shepherd Dog)

40 Dunns Road
RD 9
Invercargill
03-213 1252
mikebradley.s.v@xtra.co.nz

Chaytor, Mrs Sue

Open Show, Group 1, Group 5, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Border Collie)

85A Scott Street
Leamington
Cambridge
07-827 8024
dajarranz2012@gmail.com

Douglas, Mrs Pam

All Breeds, Specialist Breed (Bearded Collie)

85 Craig Road
RD 6
Hamilton
07-824 1738
pamdouglas@xtra.co.nz

Espie, Mrs M

Specialist Breed (Old English Sheepdog)

09-529 4167
l.espie@icloud.com

Finlayson, Ms Kaye

All Breeds, Specialist Breed (Cavalier King Charles Spaniel)

7 Ridgeway Avenue
Rolleston
021-341 015
kenterprizes@xtra.co.nz

Finlayson, Miss Wendy J

Specialist Breed (Borzoi)

280 Hall Road
RD 2
Te Kauwhata
07-826 3458
oxlea@xtra.co.nz

Geddes-Cook, Mr Ian

Open Show, Group 6, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Rottweiler, Swedish Vallhund)

HARDRADA
966 Pyes Pa Road
RD 3
Tauranga
07- 543 0957
ian@rottweiler.co.nz

Gibson, Mr A J (Tony)

Open Show, Group 5, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (German Shepherd Dog)

1 Birchlea Court
Prebbleton
03-344 5421
gibsondec@xtra.co.nz

Grace, Mrs Denise

Open Show, Group 1, Group 3, Group 4, Group 5, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Collies (rough) & (smooth))

26 Williams Road
RD 4
Palmerston North
06-329 8884
GRACEND@xtra.co.nz

Greer, Mrs L D

Open Show, Group 4, Group 5, Junior Showman, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Shetland Sheepdogs)

117 Parish Line Road
RD 2
Papakura
09-292 9449
shelton117@outlook.com

Hardwick, Mrs Kathleen

All Breeds, Specialist Breed (Dachshund (all Varieties))

95 Vineyard Road
RD 2
Te Kauwhata
07-826 4554
daxford@xtra.co.nz

Hean, Mrs M

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Golden Retriever)

53 Jessons Road
Harewood
Christchurch
03-359 6766
arangoldretrievers@gmail.com

Hewitt, Mr Martin

Open Show, Group 3, Group 4, Group 5, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Basset Hound)

Bradleys Road
Ohoka
R D 2
Kaiapoi
03-312 6504
martin_hewitt@xtra.co.nz

Holmes, Mrs Pamela J

Specialist Breed (Borzoi)

114 Main Street
Oxford
03-312 3441
holmesop@xtra.co.nz

Jordan, Ms Zeta

Show Ribbon Parade, Specialist Breed (American Staffordshire Terrier), Aspiring

zaliamstaff@gmail.com

King, Ms Janine M

Specialist Breed (Cavalier King Charles Spaniel)

97 Kennington Roslyn Bush Road
RD 2
Invercargill
03-230 4083
nidra@xtra.co.nz

Lowe, Patricia

Open Show, Specialist Breed (Great Dane)

07-886 1368
congistador@hotmail.com

Lynch, Ms Lee-Ann

Open Show, Group 5, Junior Showman, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Newfoundland)

616 Glenbrook Road
RD 4
Pukekohe
09-236 3883
seasaltairnewfs@yahoo.com.au

Magnus, Miss Karla

Open Show, Junior Showman, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Samoyed)

743 Papakura-Clevedon Road
RD 2
Papakura
karla.m@xtra.co.nz

Marsh, Mr Tony

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Rottweiler)

03-312 2628
kauriland@hotmail.com

Meads, Mrs Sandie

Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Griffon Bruxellois), Aspiring Specialist (Griffon Bruxellois)

32 Caversham Drive
Rototuna
Hamilton
sandfeaver@hotmail.com

Newton-Williams, Mrs Jackie E

Specialist Breed (Whippet)

215 Tuahiwi Road
RD 1
Kaiapoi
03-313 4078
kanaka@xtra.co.nz

Nicholson, Miss Sonia

Specialist Breed (Newfoundland), Aspiring

09-296 3099
sonia.nicholson@xtra.co.nz

Peach, Miss Hermione

Open Show, Specialist Breed (Beagle)

128 Frederick Street East
Mayfair
Hastings
022-697 1900
hermionecairns77@gmail.com

Puti, Mr Maunga

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Dobermann)

12 Ngatitoa Street
Takapuwahia
Porirua
04-237 6951
mputiz12@gmail.com

Rogers, Mrs Anne

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Newfoundland)

27 Foothills Road
RD 3
Rangiora
03-312 8151
anne@jazzbears.co.nz

Rogers, Miss Ashleigh

Open Show, Group 1, Junior Showman, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Saint Bernard)

ashleighrogers@hotmail.com

Saltiel, Mr Graham

Open Show, Group 3, Group 5, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (German Shepherd Dog)

PO Box 465
Matamata
07-888 1809
janandgraham@clear.net.nz

Saltiel, Mrs Janice

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (German Shepherd Dog)

PO Box 465
Matamata
07-888 1809
janandgraham@clear.net.nz

Slade, Martyn

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Dobermann)

128 Mako Mako Road
Levin
06-367 5362
martynslade@yahoo.co.nz

Sloan, Mrs Sonya

Open Show, Group 2, Group 3, Group 5, Group 6, Junior Showman, Specialist Breed (Dobermann)

114 Realm Drive
Paraparaumu
04-905 5979
Sonyasloan114@gmail.com

Stables, Mr P R

Open Show, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Alaskan Malamute)

37 Deacon Road
RD 2
Kumeu
09-412 7289
peter.stables@xtra.co.nz

Tolley, Mr Brian D

Open Show, Group 6, Group 7, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Cavalier King Charles Spaniel)

902 Two Chain Road
RD 5
Rangiora
tolldane@greatdanes.co.nz

Trevelyan, Mrs Claire

Open Show, Group 2, Group 3, Group 4, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Flat Coated Retriever)

03-927 3808
a-ctrevelyan@xtra.co.nz

Weaver, Mrs Rosemary

Open Show, Group 1, Group 2, Group 3, Group 4, Junior Showman, Specialist Breed (Large Munsterlander)

9 Armagh Terrace
Marton
027-473 8458
turakinavalley@xtra.co.nz

Willcock, Mrs H G

Open Show, Group 7, Show Ribbon Parade, Specialist Breed (Bulldogs & Chow Chow)

336 Racecourse Road
RD 1
Cambridge
07-823 5804
willdo@kinect.co.nz