Menu

NZ Dog Show Calendar For Febuary 2020

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Saturday 01 February 2020 and Sunday 01 March 2020

TAUPO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event AD Class
Location: Taupo Dog Tranjing Club grounds, Centennial Drive, Taupo
Judge 1: Sharon Wagener
Judge 2: Kevin Burnette
Judge 3: Lloyd Pallesen
Judge 4: Steven Tansey
Judge 5: Martin Bush
View published schedule

UPPER HUTT DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Rally-O Championship Trial (2) Championship Obedience Test (2)
Location: Moehau Park, Moonshire Road, Upper Hutt
Judge 1: Sheelah Stevens
Judge 2: Glenn Armitage
Judge 3: Katrina Roebuck
Judge 4: June Rippon
Judge 5: Rosemary Cleator
Judge 6: Kate Winters
Judge 7: Sue Richardson

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location: Gleniti Parkj, Gleniti Road, Timaru
Judge 1: Dyson Beasley
Judge 2: Roy Thorndycraft
View published schedule

ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2)

GERMAN SHEPHERD DOG ASSN OF HAWKES BAY
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Equestrian Park, 89 Equestrian Lane, Bridge Pa, Hastings
Judge 1: Freddy Christensen
Judge 2: Sue Bruno

HIBISCUS COAST KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore,. Auckland
Judge 1: Mrs J Croad
Judge 2: Mr T Udenberg
Judge 3: Mrs P De Coning
Judge 4: Mr Thana Achariyawan
Judge 5: Mrs D Fenton
View published schedule

GORE & DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 01 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)
Location: Hamilton Park, State Highway 1, Gore
Judge 1: Sei-ichiro Ishimaru
Judge 2: Jacqui Weekes
Judge 3: Simon Mills

BLACK HAWK AUCKLAND EXHIBITION CENTRE
Dates: Sunday 02 February 2020 - Sunday 02 February 2020
Show Type: BENEFIT SHOWS (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Mrs J Croad
Judge 2: Mr T Udenberg
Judge 3: Mrs P De Coning
Judge 4: Mr Thana Achariyawan
Judge 5: Mrs D Fenton
Judge 6: Mrs S Donaldson-rogers
Judge 7: Ms Z Jordan
View published schedule

WAIRARAPA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) GBLR ADX Advanced
Location: Wairarapa A & P Showgrounds, Chester Road, Clareville, Carterton
Judge 1: Libby Ellery
Judge 2: Campbell List
Judge 3: Chris Moody
Judge 4: Lloyd Pallesen
View published schedule

MID CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3) AD Class ADX Advanced
Location: Ashburton A & P Showgrounds, Seafield Road, Ashburton
Judge 1: Carole Logan
Judge 2: Lyn Sayers
Judge 3: Caroline Rain

CAMBRIDGE DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) ADX Advanced
Location: Cambridge DO C grounds, McKinnon Park, Cnr Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Paul Remon
Judge 2: Sallie Remon
Judge 3: Martin Bush
Judge 4: Allan Rohde
Judge 5: Chris Richardson
Judge 6: Justine Dale

SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Rally-O Championship Trial (2)
Location: SODTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Ruth Thorburn
Judge 2: Dawn Mccracken

KAPITI DOG TRAINING CLUB (INC)
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Club grounds, Otaihanga Road, Paraparaumu
Judge 1: Kenn Windley
Judge 2: Debra Logie
Judge 3: Katrina Roebuck
Judge 4: Jenni Hirst
Judge 5: Bill Moffat
Judge 6: Rosemary Cleator
Judge 7: Kate Winters
Judge 8: June Rippon
View published schedule

OTAGO GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHECFP, Norwood Street, Dunedin
Judge 1: Freddy Christiansen
Judge 2: Peter Tjerkstra

WELLINGTON TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Levin showgrounds, Levin
Judge 1: Mrs Nellie Abela
Judge 2: Mrs Julie Fynmore
View published schedule

CENTRAL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 08 February 2020 - Saturday 08 February 2020
Show Type: Championship Show
Location: Levin Showgrounds,Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Craig Fynmore
View published schedule

HOROWHENUA KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 08 February 2020 - Sunday 09 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Horowhenua A & P Showgrounds, Tiro Tiro Road, Levin
Judge 1: Mark Lawrence
Judge 2: Jodi Fraser
Judge 3: Julie Fynmore
Judge 4: Craig Fynmore
Judge 5: Nellie Abela
Judge 6: Kelly Martin
View published schedule

WAIMAKARIRI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 February 2020 - Sunday 16 February 2020
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location: Mandeville Sports Centre, Mandeville Road, Ohoka, North Canterbury
Judge 1: Kirstin Graves
Judge 2: Joanne Rennell
Judge 3: Meredith Evans
View published schedule

TARARUA ALLBREEDS DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 February 2020 - Saturday 15 February 2020
Show Type: Rally-O Championship Trial
Judge 1: Glenn Armitage
Judge 2: Helen Carter
Judge 3: Rosemary Cleator
View published schedule

NORTH SHORE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 February 2020 - Sunday 16 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location: North Shore Dog Training Club grounds, Cnr Greenhithe & Orwell Road, Greenhithe
Judge 1: Dave Cook
Judge 2: Allan Rohde
Judge 3: Amanda Benson
Judge 4: Lyn Sayers
View published schedule

CHRISTCHURCH DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 February 2020 - Sunday 16 February 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2)
Location: 702 Marshland Road, Christchurch
Judge 1: Jo-anne Donachie
Judge 2: Maree Gavigan
Judge 3: Rob Claman
Judge 4: Jenni Hirst
Judge 5: Arend Van Den Bos
Judge 6: Ann Davis
View published schedule

THE POMERANIAN CLUB
Dates: Saturday 15 February 2020 - Saturday 15 February 2020
Show Type: Championship Show
Location: Tokoroa Memorial Grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Michelle Hammond
View published schedule

WAIKATO & DISTRICT SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 15 February 2020 - Saturday 15 February 2020
Show Type: Championship Show
Location: Sports grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Miss Edwina Thomas
View published schedule

WAIKATO WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 15 February 2020 - Saturday 15 February 2020
Show Type: Championship Show
Location: Mossop Sports grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Joanne Mccannqld
View published schedule

CENTRAL NORTH ISLAND UTILITY & NON SPORTING DOG ASSN
Dates: Saturday 15 February 2020 - Sunday 16 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Memorial Sports grounds, Mossop Road, Tokoroa
Judge 1: Cheryl Wright
Judge 2: Helen Durell

WAIKOUAITI KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 15 February 2020 - Sunday 16 February 2020
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)

TOKOROA CANINE ASSOCIATION
Dates: Saturday 15 February 2020 - Sunday 16 February 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Tokoroa Memorial Showgrounds, Tokoroa
Judge 1: Edwina Thomas
Judge 2: Joanne Mccann
Judge 3: Meredith Clegg
Judge 4: Michelle Hammond

MARLBOROUGH KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 15 February 2020 - Saturday 15 February 2020
Show Type: Open Show (2)
Location: MKA grounds, Aerodrome Road, Omaka, Blenheim
Judge 1: Kathy Morton
Judge 2: Victoria Jacques
View published schedule

EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Dates: Saturday 22 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: EXECUTIVE COUNCIL MEETING TBC
Location: Auckland

OBEDIENCE TRIALS ASSN
Dates: Saturday 22 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: TT

HAWERA DOG TRAINING ASSOCIATION
Dates: Saturday 22 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (1)
Location: Normanby Domain, Ketermarae Road, Normanby
Judge 1: Allan Rohde
Judge 2: Kevin Burnette
Judge 3: Chris Richardson
Judge 4: Graeme Jefferies
View published schedule

SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 22 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class Championship Obedience Test (2)
Location: SIDTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Miriam Dobson
Judge 2: Bernadette Thompson
Judge 3: Sharon Wagener
Judge 4: Isobel Syme
View published schedule

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 22 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) CD Trial CDS CDG Rally-O Championship Trial (2)
Location: HODTC club grounds, Lake Horowhenua Dmain, Queens Street West, Levin
Judge 1: Sue Howe
Judge 2: Keith Florian
Judge 3: Libby Ellery
Judge 4: Meredith Pitcher
Judge 5: Sue Richardson
Judge 6: Rosemary Cleator
Judge 7: Helen Carter
Judge 8: Sheelah Stevens
View published schedule

UNITED BULL BREEDS ASSOCIATION
Dates: Saturday 22 February 2020 - Saturday 22 February 2020
Show Type: Open Show
Location: Allenton Rugby Club, Melorse Road, Allenton, Ashburton
Judge 1: Shannon Aldous

ASHBURTON KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 22 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)

KAIPARA DOG TRAINING CLUB
Dates: Sunday 23 February 2020 - Sunday 23 February 2020
Show Type: Championship Agility Event Championship Jumpers Event ADX Advanced
Location: Mangawhai Domain, Moir Street, Mangawhai
Judge 1: Amanda Benson
Judge 2: Janette Davis
Judge 3: Tim Warneford

CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: UD Working Trial WD Working Trial

UPPER HUTT DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2) GBLR BJ
Location: Moehau Park, Moonshine Road, Upper Hutt
Judge 1: Chris Moody
Judge 2: Dyson Beasley
Judge 3: Paul Taylor
Judge 4: Lloyd Pallesen
View published schedule

EASTERN BAY OF PLENTY DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (3)
Location: Prideaux Park, Lunket Drive, Kawerau
Judge 1: Bryan Irving
Judge 2: John Muir
Judge 3: Keith Florian
Judge 4: Pat Walthew
Judge 5: Ray Murray
Judge 6: Karen Browning
Judge 7: Jenni Hirst

CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Marylands Reserve, Birmingham Drive, Middleton, Christchurch
Judge 1: Steve Hull
Judge 2: Kate Winters
View published schedule

CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) ADX Advanced
Judge 1: Graeme Lawson
Judge 2: Isobel Syme
Judge 3: Tim Conolly
View published schedule

CANTERBURY BULL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Saturday 29 February 2020
Show Type: Championship Show & Open Show
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: Linda Flegg
Judge 2: Heidi Holland

THE SOUTH ISLAND WHIPPET CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: Mrs Vanna Leathart
Judge 2: Mrs Mary Rigby

CANTERBURY CAVALIER KING CHARLES SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 29 February 2020 - Saturday 29 February 2020
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island, 701 Mcleans Island Road, Christchurch
Judge 1: Kristy Lewis
View published schedule

CANTERBURY LADIES' KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: 701 McLeans Island Road, Christchurch
Judge 1: V Carter
Judge 2: C Gray
Judge 3: R Brown

CENTRAL HAWKES BAY KENNEL SOCIETY
Dates: Saturday 29 February 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)
Location: Russell Park, Waipukurau
Judge 1: Leslie Bradney
Judge 2: Jayne Armatys
Judge 3: Nigel Trainor
Judge 4: Wendy Hutchison
Judge 5: John Hutchison
View published schedule