Menu

NZ Dog Show Calendar For March 2020

Membership ID
Password
  Please select a month then year


Shows between Sunday 01 March 2020 and Wednesday 01 April 2020

HERETAUNGA PLAINS TOY DOG SOCIETY
Dates: Sunday 01 March 2020 - Sunday 01 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Russell Park, Waipukurau
Judge 1: Wendy Hutchison

OTAGO/SOUTHLAND GUNDOG SOCIETY
Dates: Saturday 07 March 2020 - Saturday 07 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Omaru A & P showgrounds, Ettrick St, Oamaru
Judge 1: Esther Joseph

TAURANGA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 07 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (3)
Location: Morland Fox Par, Devon Street, Tauranga
Judge 1: Lyn Sayers
Judge 2: Martin Bush
Judge 3: Kevin Burnette
Judge 4: Graeme Jefferies
Judge 5: Alan Mcclumpha
Judge 6: Justine Dale
View published schedule

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 07 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (3)
Location: BHFPEC, Norwood St, Dunedin
Judge 1: Maree Gavigan
Judge 2: Rob Claman
Judge 3: Jenny Greer

FEILDING DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 07 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Timona Park, Campbell St, Feilding
Judge 1: Bill Moffat
Judge 2: Dennis Rodgers
Judge 3: Cheryl Dickson
Judge 4: Rosemary Cleator
Judge 5: Stephanie Pountley
View published schedule

ASIAN BREEDS CLUB
Dates: Saturday 07 March 2020 - Saturday 07 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge DOC grounds, cnr Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Michelle Roberts
View published schedule

OTAGO/SOUTHLAND TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 07 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Oamaru A & P showgrounds, Ettrick St, Oamaru
Judge 1: Esther Joseph
Judge 2: David Smith

THE HOUND CLUB OF AUCKLAND
Dates: Saturday 07 March 2020 - Saturday 07 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge

AUCKLAND WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 07 March 2020 - Saturday 07 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Obedience grounds, Cnr Swayne & Taylor St, Cambridge
Judge 1: Leif Wilberg

NORTH OTAGO KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 07 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Oamaru A & P showgrounds, Ettrick Street, Oamaru
Judge 1: Esther Joseph
Judge 2: Carol Donaldson
Judge 3: David Smith
Judge 4: Michael Looby
Judge 5: Penny Calman

HAMILTON KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 07 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Cambridge DOC grounds, cnr Taylor & Bowen Sts, Cambridge
Judge 1: Christine Rossier
Judge 2: Jose Antonio Molina
Judge 3: Elisabeth Feuz
Judge 4: Leif Wilberg
Judge 5: Michelle Roberts
Judge 6: Sandy Gilbert
View published schedule

CENTRAL SHETLAND SHEEPDOG CLUB
Dates: Sunday 08 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Open Show
Location: Levin Obedience grounds, Levin

AUCKLAND SPANIEL CLUB
Dates: Sunday 08 March 2020 - Sunday 08 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge Dog Obedience Club grounds, Cnr Taylor & Bowen Streets, Cambridge
Judge 1: Christine Rossier

WAIKATO AGILITY GROUP
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location: Melville Park, Bader St, Ham ilton
Judge 1: Alan Rohde
Judge 2: Paul Taylor
Judge 3: Lyn Sayers
Judge 4: Janette Davis
Judge 5: Justine Dale

CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: TD Working Trial

NORTH SHORE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: Rally-O Championship Trial (2) Championship Obedience Test (2)

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2) CD Trial
Location: Gleniti Park, Gleniti Road, Timaru
Judge 1: Arend Van Den Bos
Judge 2: Jo-anne Donachie
Judge 3: Jenny Greer
Judge 4: Jo Miller
Judge 5: Ruth Thorburn
View published schedule

NORTH OTAGO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class ADX Advanced
Location: Oamrau A & P Showgrounds, Ettrick Street, Oamaru
Judge 1: Roy Thorndycraft
Judge 2: Wayne Grant
Judge 3: Bernadette Thompson

NORTH ISLAND BULL TERRIER CLUB
Dates: Saturday 14 March 2020 - Saturday 14 March 2020
Show Type: Championship Show Open Show
Location: All Seasons Holiday Park, 50-58 Lee Road, Hannahs Bay, Rotorua
Judge 1: Vanessa Hearne
Judge 2: Melanie Whitehair

WANGANUI KENNEL SOCIETY
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: Championship Show (2)

BULLER KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 14 March 2020 - Sunday 15 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Carters Beach Seal Colony Top Ten Holiday Park, Carters Beach, Westport
Judge 1: Mr K G Hammond
Judge 2: Mrs N G Hammond

WAIRARAPA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: club grounds, A & P Showgrounds, Chester Road, Clareville, Carterton
Judge 1: Katrina Roebuck
Judge 2: Cheryl Dickson
Judge 3: Lee Engert
Judge 4: June Rippon
Judge 5: Ray Murray
Judge 6: Jenni Hirst

OBEDIENCE TRIALS ASSN
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: UD Working Trial WD Working Trial TD Working Trial

WAIKATO CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 21 March 2020 - Saturday 21 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2)
Location: Bristol Park, Te Rapa, Hamilton
Judge 1: Carol Moffitt
Judge 2: Karen Magorian
Judge 3: Sally Main
Judge 4: Sue Howe
Judge 5: Stephen Hull
Judge 6: John Muir
Judge 7: Gaye Stammers
Judge 8: Barbara Mcdonald
Judge 9: Christine Nielsen

SOUTH CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) ADX Advanced
Location: Gleniti Park, Gleniti Road, Timaru
Judge 1: Janette Davis
Judge 2: Wayne Grant
View published schedule

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event
Location: Sandy Road, Meeanee, Napier
Judge 1: Lyn Sayers
Judge 2: Libby Ellery
Judge 3: Sallie Remon
Judge 4: Campbell List

TARANAKI TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Midhurst Domain, SH 3, Midhurst
Judge 1: Patricia Nemirovsky De Alsina
Judge 2: Keith Brown
View published schedule

TARANAKI GUNDOG CLUB
Dates: Saturday 21 March 2020 - Saturday 21 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Midhurst Domain, Midhirst
Judge 1: Lyn Brand
View published schedule

OTAGO KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHFP, Norwood St, Dunedin
Judge 1: Mr Alex Rojas Sanchez
Judge 2: Mr Cesar Guiterrez Perez
Judge 3: Lucy Murdoch
View published schedule

NEW PLYMOUTH KENNEL CENTRE
Dates: Saturday 21 March 2020 - Sunday 22 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: Midhurst Domain, SH 3, Midhurst
Judge 1: Patricia Nemirovski De Alsina
Judge 2: Lyn Brand
Judge 3: Robert Ness
View published schedule

TARANAKI WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 21 March 2020 - Saturday 21 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Midhirst Domain, Midhirst
Judge 1: Mrs Lyn Brand

MID CANTERBURY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 28 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Trial (2)
Location: Tinwald Domain, 62 Maronan Road, Ashburton
Judge 1: Kate Winters
Judge 2: Janet Bainbridge
Judge 3: Jo Miller
Judge 4: Jo-anne Donachie
Judge 5: Carol Lavery
Judge 6: Sheelah Stevens
Judge 7: Ruth Thorburn

TAUPO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 28 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Obedience Test (2) CD Trial

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 28 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) J/PR ADX Advanced
Location: Horowhenua Obedience Dog Training grounds, Horowhenua Lake Domian, Levin
Judge 1: Susan Tansey
Judge 2: Steve Tansey
Judge 3: Paul Taylor
Judge 4: Lloyd Pallesen
View published schedule

THE ROTTWEILER CLUB
Dates: Saturday 28 March 2020 - Saturday 28 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Napier
Judge 1: Marlene Keene

WAIROA KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 28 March 2020 - Saturday 28 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: HB Racing Centre, Prospect Road, Hastings
Judge 1: Mrs N Harris
Judge 2: Mrs J Ireland
Judge 3: Mrs C Seeber
Judge 4: Mrs D Harbin
Judge 5: Mr R Harbin
Judge 6: Mrs M Gostelow
View published schedule

GERALDINE COUNTY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 28 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Show (2) BENEFIT SHOW (1)
Location: Orari Domain, Orari, South Canterbury
Judge 1: Lyn Brand
Judge 2: Leanne Duval
Judge 3: Patricia Nemirovsky De Alsina
Judge 4: Margaret Webber

CENTRAL ROTTWEILER CLUB
Dates: Sunday 29 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Hastings Racecourse, 300 Prospect Road, Hastings
Judge 1: Mr Mick Svaljek

CANTERBURY COMBINED TERRIER CLUB
Dates: Sunday 29 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Show
Location: Orari Domain
Judge 1: Patricia Nemirovsky Alsina

NAPIER KENNEL CENTRE
Dates: Sunday 29 March 2020 - Sunday 29 March 2020
Show Type: Championship Show (2)
Location: HB Racing Centre, Prospect Road, Hastings
Judge 1: Mrs N Harris
Judge 2: Mrs J Ireland
Judge 3: Mrs C Seeber
Judge 4: Mrs D Harbin
Judge 5: Mr R Harbin
Judge 6: Mrs M Gostelow
View published schedule